romek
środa, 22 sierpnia 2012, 08:38

Felieton / Jamcito pisze z oddali (159)

     Przez pewien czas, nawet na portalu „90 minut,” utrzymywał się remis w meczu Piasta Babice z Koroną Łaszczów. Nie była to wprawdzie dobra wiadomość, gdyż powszechnie oczekiwano, że beniaminek nie poradzi sobie z doświadczoną ekipą z Łaszczowa, tym bardziej, że start w rozgrywkach miał fatalny, ale stało się inaczej. Korona niespodziewanie w Babicach przegrała. Oczywiście, nie można lekceważyć żadnego przeciwnika, ale przegranej w Babicach nikt w Łaszczowie raczej nie przewidywał. Widocznie Koronie nie odpowiadają boiska tegorocznych beniaminków, bo w starciu z nimi ponieśli dotąd same porażki. Zwycięstwo z Kryształem Werbkowice wskazywałoby na to, że podopieczni trenera Kuczyńskiego grać w piłkę potrafią, ale ich dotychczasowe rezultaty dowodzą, że do stabilizacji formy jeszcze bardzo daleko. Trzy punkty w trzech meczach nie jest powodem do chwały, ale miejmy nadzieję, że to tylko niezbyt udany początek rozgrywek.

              Już od startu Łada Biłgoraj daje pozostałym konkurentom do zrozumienia, że jej celem jest wygranie współzawodnictwa i kolejny awans do wyższej klasy rozgrywek. Drużyna z Biłgoraja jest w stanie swój cel osiągnąć. W trzeciej kolejce Ładzie nie sprostała mocna przecież Ostoja Skierbieszów. W najbliższej kolejce dojdzie meczu na szczycie, w którym wicelider Tur Turbin podejmie biłgorajskiego lidera. W razie wygranej przyjezdnych będzie wiadomo, że rozgrywki będą zdominowane przez jeden zespół.

              Dobre wrażenie sprawia dotąd Aleksandria Aleksandrów. Tym razem komplet punktów zostawił w Aleksandrowie odradzający się z trudem Igros Krasnobród. Kibice w meczu pomiędzy tymi zespołami obejrzeli aż 7 bramek, a emocji nie brakowało do końca spotkania. To właśnie takie mecze podnoszą ligową temperaturę i sprawiają, że rozgrywki stają się bardziej atrakcyjne.

              Na wyjątkowe brawa zasługuje Sparta Łabunie. Jeszcze kilka miesięcy temu drużynie groził spadek do A-klasy, a teraz drużyna szczyci się czwartym miejscem w tabeli ze zdobyczą 6 punktów.Widać, że w Łabuniach wyciągnięto już latem stosowne wnioski i od samego początku postanowiono podjąć walkę na całego. Dzięki tej filozofii zespół uniknie najprawdopodobniej dyskomfortu w postaci walki o byt. Tego sympatycznym zawodnikom z Łabuń i ich trenerowi szczerze życzę.

           Nie sprawdza się natomiast zapowiedź Unii Hrubieszów, że stanie do ostrej walki o ostateczne zwycięstwo w rozgrywkach. Dotychczas zdobyte trzy punkty wprawdzie nie eliminują jeszcze podopiecznych Mariana Cisły z walki o awans, ale intuicja podpowiada, że taki cel jest postawiony na wyrost. Jeszcze nie teraz.

              Oceniając zamojski futbol nie można zapominać o całej jego strukturze. Z tego punktu widzenia cieszy, że w IV lidze grają aż 4 zespoły z tego terenu. Beniaminek tych rozgrywek AMSPN Hetman Zamość nie zwalnia tempa i objął przodownictwo w tabeli. Potencjał tej drużyny jest na tyle duży, że doświadczy kolejnego awansu. To wszystko może przyczynić się do wzrostu poziomu całej piłki nożnej na Lubelszczyźnie. Serce się kraje na myśl, że spory region ma tylko jednego reprezentanta w piłkarskiej 1 lidze, i to okupującego ostatnie miejsce w tabeli. A przecież poziom polskiego futbolu to europejskie peryferie i jest okazja, by zaistnieć na wyższych poziomach tej dyscypliny sportu. Teraz jest najdogodniejszy czas, by uporządkować sprawy piłkarskie na poziomie organizacyjnym, podjąć sensowne szkolenie młodych i wspierać zespoły mające szanse na rozwój. Alternatywą jest zamknięcie się w dotychczasowych schematach i utrzymywanie obecnego stanu rzeczy. „Nie spadamy, nie wchodzimy – własne lody tu kręcimy”. Można i tak, ale, po co?

 

              Jamcito


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.