caro
wtorek, 10 lipca 2012, 23:09

Błotne mistrzostwa w Krasnobrodzie. Rakovia Gepard Zawadka triumfuje

To miał być weekend pełen emocji w i rzeczywiście taki był. W Krasnobrodzie po raz drugi odbyły się mistrzostwa Polski w piłce błotnej. Nowatorska dyscyplina coraz bardziej się rozwija. Dobitnym tego przykładem była ilość drużyn, które wzięły udział w „błotnych” zawodach. Na Roztocze zawitało blisko 150 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach – kobiecej, mieszanej i męskiej. W dwóch pierwszych, bezkonkurencyjna okazała się ekipa gospodarzy – BKS Roztocze Krasnobród, natomiast miano najlepszego błotnego teamu wśród mężczyzn, powędrowało w ręce KS Rakovii Gepard Zawadka, którzy po rzutach karnych pokonali w finale Arsenal Lublin.

II Mistrzostwa Polski w piłce błotnej rozpoczęły się w sobotę, w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Właśnie tam, na uroczystym otwarciu, zjawiły się wszystkie błotne ekipy. Otwarcia dokonał Tomasz Pakuła – Prezes Stowarzyszenia Polskiej Piłki Błotnej. Swoje „pięć minut” na scenie mieli także Zbigniew Masternak oraz Poseł Sławomir Zawiślak. Zanim doszło do losowania grup, wszyscy zgromadzeni obejrzeli film promocyjny Lubelszczyzny – „Chwilo trwaj”, a także „Piłka błotna Polen-Deutschland”, w reżyserii Piotra Kawki – studio „K” z Puław. Gość specjalny, Poseł Zawiślak, wręczył nagrody dla najlepszych zespołów, które uczestniczyły w rozgrywkach „Playareny” za sezon 2011/2012. Losowania grup dokonała urocza mieszkanka Krasnobrodu – Nicola Nowosad. Drużyna gospodarzy – BKS Roztocza znalazła się w grupie „C” z KS Rakovia Gepard Zawadka i Błotnymi DJ-ami. Tuż potem, miał miejsce pokaz grupy teatru ognia „Utopia” z Zamościa, natomiast późnym wieczorem odbyła się impreza plays party, na której każda z drużyn mogła bliżej zapoznać się z rywalami, a także wgłębić się w tajniki gry w piłkę błotną.

Następnego dnia, w niedzielę o godzinie 9.00, w domu kultury, odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli mediów z kapitanami drużyn. Błotne szaleństwo rozpoczęło się o godzinie 10.30. Na dwóch nowych boiskach pomiędzy stadionem Igrosu a zalewem, swoje pierwsze mecze rozegrały MKS Pogoń Tyszowce, Torfowy Rycerz Aptel Białystok, Żirądin Błoteaux Częstochowa i Kroczek Zamość. Zawodnikom towarzyszyła duża dawka śmiechu, niekiedy zdziwienia, natomiast były też momenty ostrej walki, dyskusji i słownych przepychanek. Do takowej doszło w meczu Arsenalu Lublin przeciwko Żirądin Błoteaux Częstochowa. Zdaniem graczy z Częstochowy, druga bramka dla lublinian nie powinna zostać uznana, ponieważ piłka minęła bramkę i nie wpadła do sieci. Zdania były podzielone – jedni optowali za uznaniem bramki, inni uważali, że gol nie powinien zostać uznany. Rywalizacja w fazie grupowej wśród mężczyzn zakończyła się niespodzianką. Z grupy nie wyszedł faworyt turnieju – BKS Roztocze Krasnobród, który musiał uznać wyższość Rakovii Geprad Zawadka.

W kategorii kobiecej, gdzie rywalizowały dwie ekipy, lepsza okazała się drużyna BKS-u Rozotcze. Gospodarz turnieju w meczu o pierwsze miejsce, w regulaminowym czasie nie potrafił wbić chociaż jednego gola. O wyniku meczu musiał rozstrzygnąć konkurs jedenastek. Konkurs, który trwał stosunkowo dość długo. Pierwotnie miały odbyć się trzy kolejki, ale żadna z zawodniczek nie potrafiła umieścić piłki w sieci, bo ta, albo padała łupem bramkarek, albo nie doleciała nawet do bramki z powodu zatrzymania w błocie. Ostatecznie „złotą bramkę”, dającą wiktorię BKS-owi zdobyła Sylwia Droździel. Po odpadnięciu z grupy, „mieszana” ekipa z Krasnobrodu wzięła poprawkę w grze i pewnie sięgnęła po tytuł w tej kategorii. Ojcem sukcesu został Zbigniew Masternak, który zdobył cztery z siedmiu goli dla swojej ekipy. W kategorii męskiej, podobnie jak i żeńskiej, aby wyłowić zwycięzcę, potrzebny był konkurs jedenastek. W tej lepsi okazali się gracze Rakovii Gepard Zawadka i to ta ekipa została najlepszym błotnym zespołem w Polsce w 2012 roku.

Uroczyste zakończenie, podobnie jak i otwarcie, odbyło się w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Medale dla najlepszych „błotniaków” wręczył Michał Malec – właściciel klubu „Broadway” z Zamościa. Królem strzelców mistrzostw został Zbigniew Masternak (BKS Roztocze), najlepszym bramkarzem Przemysław Fila (Da Grasso Chełm/Zamość), natomiast miano najlepszego gracza przyznano Tomaszowi Kawce (BKS Roztocze). Na koniec próbkę swoich umiejętności z piłką, już bez błota, pokazał Paweł Wierzchowski, który zajął drugie miejsce na turnieju Red Bull Street Style w Łodzi. – Cieszę się, że impreza się bardzo rozrosła. Rok temu zagrało tylko trzy drużyny, teraz już kilka razy więcej. 150 zawodników uczestniczących w mistrzostwach, nawet kilku grających obcokrajowców – to cieszy mnie i oczywiście kierowane przeze mnie Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej. Przez okolice boisk przewinęło się ok. 2,5-3 tys. kibiców, którzy byli ciekawscy tego, co wyprawia się w błocie. Teraz pozostaje przygotowywać kolejną imprezę, prawdopodobnie będzie to Revia Błotny Puchar Polski, który odbędzie się w Zamościu – ocenił zawody Tomasz Pakuła, organizator mistrzostw i prezes Stowarzyszenia Polskiej Piłki Błotnej BKS Roztocze.

Wyniki II Mistrzostw Polski – Krasnobród 2012:

Kat. kobieca:

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 0:0 karne 1:0
(zwycięskiego karnego strzeliła Sylwia Droździel)

Kat mieszana:

Półfinały:

SPPB Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 2:3
Wojciech Marczak, Dawid Podhajny – Rafał Duda, Mariusz Łoś x2

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – Kroczek Zamość 5:0
Tomasz Kawka, Przemysław Czubat, Zbigniew Masternak x3

Mecz o 3. miejsce:

SPPB Krasnobród – Kroczek Zamość 1:2
Dawid Podhajny – Kacper Ksykiewicz, Kamila Łukomska

Mecz o 1. miejsce:

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 2:1
Zbigniew Masternak, Tomasz Kawka – gol dla Kroczka samobójczy

Kat. męska:

Gr. A

MKS Pogoń Tyszowce – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:4
Przemysław Piliszczuk – Rafał Rant, Tomasz Wawiernia, Edwarda Siwka, Krzysztof Dzieduszow

Krzym Team Podlasie Białystok – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:4
Błażej Tylor – Tomasz Wawiernia, Krzysztof Dzieduszow x2, Krzysztof Malinowski

Krzym Team Podlasie Białystok – MKS Pogoń Tyszowce 4:3
Błażej Tylor x4 – Mariusz Łoś, Marcin Szkoda, Przemysław Piliszczuk

1. Torfowy Rycerz Aptel Białystok 6 punktów (8-2)
2. Krzym Team Podlasie Białystok 3 punkty (5-7)
3. MKS Pogoń Tyszowce 0 punktów (4-8)

Gr. B

Żirądin Błoteaux Częstochowa – Kroczek Zamość 0:0

OAKP Arsenal Lublin – Kroczek Zamość 1:0
Andrzej Kowal

OAKP Arsenal Lublin – Żirądin Błoteaux Częstochowa 2:1
Grzegorz Kukuryku, Andrzej Kowal – Jakub Serwa

1. OAKP Arsenal Lublin 6 punktów (3-1)
2. Żirądin Błoteaux Częstochowa 1 punkt (1-2)
3. Kroczek Zamość 1 punkt (0-1)

Gr. C

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – Błotni DJ’e 4:2
Zbigniew Masternak x3, Dawid Kuczmaszewski – Bartosz Jaroszewski, Grzegorz Jaworski

Błotni DJ’e – KS Rakovia Gepard Zawadka 1:4
Grzegorz Jaworski – Damian Gumienik, Mateusz Naklicki, Jakub Siembida x2

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – KS Rakovia Gepard Zawadka 1:1
Dawid Kuczmaszewski – Piotr Ożga

1. KS Rakovia Gepard Zawadka 4 punkty (5-2)
2. Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród 4 punkty (5-3)
3. Błotni DJ’e 0 punktów (3-8)

Gr. D

SPPB Krasnobród – LC12 Chełm 1:3
Michał Mękal – Marcin Oszust, Karol Niewiadomski, Łukasz Ciebiera

LC12 Chełm – Da Grasso Chełm/Zamość 1:0
Krzysztof Mroczek

SPPB Krasnobród – Da Grasso Chełm/Zamość 2:0
Rafał Pachołek, Wojciech Marczak

1. LC12 Chełm 6 punktów (4-1)
2. SPPB Krasnobród 3 punkty (3-3)
3. De Grasso Chełm/Zamość 0 punktów (0-3)

Półfinały:

KS Rakovia Gepard Zawadka – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 2:1
Jarosław Spustek, Karol Sykała – Rafał Rant

OAKP Arsenal Lublin – LC12 Chełm 1:0
Damian Kuźniak

O 3. miejsce:

LC12 Chełm – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:2
Marek Masternak – Krzysztof Dzieduszow x2

Finał:

OAKP Arsenal Lublin – KS Rakovia Gepard Zawadka 0:0, rzuty karne 0:2

Fot. Karol Jańczuk


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.