romek
środa, 16 maja 2012, 07:15

LEKSYKON / Robert Żyradzki (Hetman Zamość) – Hanys rodem z Komarowa

Ten wychowanek Legionu Komarów seniorską przygodę z futbolem rozpoczynał w 1980 roku w Hetmanie Zamość grajac między innymi ze Zbigniewem Pająkiem, Waldemarem Soboniem Markiem Pogódziem czy Stanisławem Karkuszewskim. To wówczas doszło do niecodziennego spotkania w Pucharze Polski w którym Hetman wygrał z Hutnikiem Ruda Huta 28:0, a poszczególni piłkarze z Zamoscia nie potrafili powiedzieć który z nich ile bramek strzelił. Ostatecznie po skupulatnuch badaniach wyszło na to, ze najwiecej wbił Soboń – 9. Robert Żyradzki zaliczył ich 4.

Robert Żyradzki był w Hetmanie nieocenionym piłkarzem – wszechstronny, mógł grać w pomocy jak i ataku. Hetman był zwykle w czołówce tabeli III ligi a bywało przez wiele kolejek liderował stawce. Kibice z pewnością pamiętają mecz Hetmana z I-ligowym Motorem Lublin – który w obecności ok 4 tys widzów stał się popisem gospodarzy, którzy wygrali 4:0 zdobywając wszystkie bramki w pierwszych 27 minutach gry.

Hetman był też rewelacją Pucharu Polski pokonując między innymi Stal Stalową Wolę  już na szczeblu centralnym. w 1/32 wobec 12 tys kibiców uległ Legii Warszawa z Kazimierskim, Majewskim i Buncolem na czele 1:5, choć w pewnej chwili było 1:1. Podopiecznych Wiesława Wieczerzaka pognąbiły kontry legionistów.

W 1984 roku Robert Żyradzki opuścił Zamość i przeniósł się do ROW Rybnik.

– Bardzo pracowity, koleżeński… – powiedział nam Zbigniew Pająk, kolega z boiska Żyradzkiego. – Kiedy odchodził z Hetmana ROW  Rybnik był klubem II-ligowym, niestety to był bardzo trudny czas dla temtejszych zespołów. Robert zdecydowal się na pozostanie na Śląsku, założył rodzinę, został gónikiem. Zawsze, kiedy pojawia się w naszych stronach spotykamy się, czasem trenuje z nami… Teraz jest już emerytem górniczym, ale wciąż  zajmuje się też piłką, już  jako trener. Niby 50-latek,  a wygląda jak młodzieniec.

Faktycznie – jeśli zerkniemy na jedną ze współczesnych fotografii Żyradzkiego – na 50-latka nie wyglada

***

ŻYRADZKI Robert (ur. 1962). Kluby: Legion Komarów, Hetman Zamośc, ROW Rybnik, Beskid Brenna, Rymer Niedobczyce, Górnik Boguszowice.  Obecnie trener w okregu rybnickim.

Leksykon / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.