kamilkmiec
wtorek, 15 maja 2012, 18:33

Z prasy. Orlęta w gnieździe

Założone w 1923 roku Orlęta Łuków nigdy nie występowały na centralnym poziomie rozgrywek. Nie osiągnęły też spektakularnego wyniku w Pucharze Polski, a mimo to nazwę klubu zna większość choć trochę bardziej zorientowanych kibiców. W Łukowie bardzo dobrze pracuje się bowiem z młodzieżą.

W bieżących rozgrywkach piłkarze Orląt spisują się znakomicie. Jako jedyni w swojej grupie nie zaznali goryczy porażki i pewnie kroczą do III ligi. Byłby to powrót na ten szczebel rozgrywek po trzech latach. Wywalczenie promocji było jasno postawionym wobec graczy z Łukowa celem. W poprzednich dwóch sezonach Orlęta zajmowały trzecie miejsce w tabeli. – W styczniu ubiegłego roku w klubie zmienił się zarząd. Pierwsza runda była zapoznawcza, natomiast w sierpniu powiedzieliśmy sobie krótko, że musimy awansować. Oczywiście, to tylko sport i świat by się nie zawalił, gdybyśmy nie zdołali tego osiągnąć, ale wszystko na razie idzie po naszej myśli – mówi kierownik sekcji piłki nożnej w łukowskim klubie Adam Kulik.

Orlęta pod względem kadry pierwszego zespołu są klubem dość nietypowym. W drużynie ogromną większość stanowią gracze 19-20 letni, a jednym z najstarszych piłkarzy jest 29-letni Paweł Szlaski. Drużynę swoim doświadczeniem wspiera także trzy lata młodszy Sylwester Buga. Co ciekawe, w kadrze znajduje się tylko dwóch zawodników spoza powiatu łukowskiego! – Opieramy się na wychowankach i piłkarzy z klubów ościennych. To dla nas bardzo ważne, aby rozwijać młode talenty i dawać im szanse promocji – mówi Kulik.

A w Orlętach wypromowało się już wielu znanych piłkarzy. Wśród nich są między innymi reprezentant Polski Cezary Kucharski, a także były gracz Legii Warszawa Dariusz Solnica. Ten ostatni do niedawna piastował w Łukowie funkcje kierownika drużyny i asystenta trenera, lecz ze względu na brak czasu musiał zrezygnować.

Największym sukcesem w historii założonego w 1923 roku klubu było zwycięstwo w rozgrywkach III ligi w sezonie 1997-98. Piłkarzom z Łukowa nie było jednak dane zagrać na zapleczu ekstraklasy. Musieli bowiem rozegrać barażowe spotkania ze Stalą Sanok, w których rywale okazali się silniejsi. Ponadto w sezonie 2000-01 Orlęta dotarły do 1/32 finału Pucharu Polski. Sukcesy odnoszą także młodzi adepci futbolu szkolący się w Łukowie. Juniorzy wywalczyli bowiem mistrzostwo województwa, a w finałach zmierzyli się z Gwarkiem Zabrze. Klub podpisał umowę z Akademią Młodego Piłkarza AMP+, z którego zawodnicy przechodzą do Orląt. – Wszystko odbywa się na zdrowych zasadach. Z pewnością w przyszłość możemy patrzeć optymistycznie – kończy Kulik.

źródło: Piłka Nożna/Emil Kopański


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.