Kilka tysięcy rozegranych spotkań, kilka tysięcy zdobytych i straconych bramek. Miliony kibiców na trybunach w całej historii. A dzisiaj? Pustka, cisza na stadionie przy ul. Królowej Jadwigi 8, a także żal i smutek po utracie kluczowego elementu , wyjętego z całości o nazwie – Zamojska Piłka Nożna. Na łamach portalu Lubelska Piłka prezentujemy Wam, drodzy Kibice, drogę Hetmana do upadku.
11 listopada 2009 – ostatni mecz w historii Hetmana Zamość. W Otwocku piłkarze Andrzeja Orzeszka po bramkach Marka Fundakowskiego i Pawła Miszczuka pokonują miejscowy Start 2-1.
9 grudnia 2009 – Hetman przegrywa w Warszawie sprawę przeciwko PGE GKS Bełchatów, dotyczącą nieuregulowania przez klub z Ekstraklasy finansowej należności. Prezes GKS-u oraz ówczesny prezes Hetmana pan Jerzy Ślusarczyk złamali prawo podpisując nierealne umowy pomiędzy obydwoma klubami. Sąd jednak uznaje rację bełchatowian i Hetman zamiast zyskać 100 000 złotych musi pokryć koszta procesowe. Wniosek? Ignorantia iuris nocet, co oznacza, że nieznajomość prawa szkodzi.
9 grudnia 2009 – Miasto deklaruje Klubowi Sportowemu HETMAN Zamość 500 000 złotych z tytułu rekompensaty strat poniesionych przy wybudowaniu boisk treningowych za rotundą. Dzisiaj boiska w każdej chwili ponownie przejąć może zamojski Hetman.
12 grudnia 2009 – II Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Zamość zakończony (przez organizatorów nazwany ponoć obchodami 75-lecia zamojskiego Hetmana). 1 miejsce GKS Tychy, 2 miejsce Avia Świdnik (grał Jacek Ziarkowski oraz Paweł Prangal), 3 miejsce Stal Rzeszów, 4 miejsce Stal Stalowa Wola, 5 miejsce Hetman Zamość, 6 miejsce Korona Kielce, 7 miejsce Górnik Zabrze (grał Andrzej Orzeszek), 8 miejsce Polonia Rzeszów.
13 grudnia 2009 – Hetman zostaje ukarany przez piłkarską centralę – PZPN zakazem transferów. Jednocześnie Polski Związek Piłki Nożnej informuje, iż pieniądze zarobione przez Hetman za grę w Pucharze Polski przechodzą na konta związku, poprzez zaległości klubu w stosunku do związku.
14 grudnia 2009 – Licencja na grę w drugiej lidze grupie wschodniej zostaje zawieszona.
29 grudnia 2009 – W ratuszu miejskim w Zamościu odbyła się sesja rady miasta, podczas której radni zadecydowali, aby nie wspomagać mimo wcześniejszych deklaracji Hetmana. Dług, który sięgnął 1 400 000 złotych (finalnie okazał się niższy, zaś jego spłata zamknęła by się w kwocie 700 000 złotych) przyczynił się do zawieszenia licencji zamojskiemu Hetmanowi.
30 grudnia 2009 – Dyrektor OSiR Zamość Tadeusz Lizut składa doniesienie w prokuraturze zamojskiej o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu KS Hetman Zamość.
31 grudnia 2009 – Wygasają kontrakty piłkarzy Hetmana, a także dyrektora i drugiego trenera Hetmana Zbigniewa Pająka. W Hetmanie pozostali jedynie Rafał Kycko, Michał Rajtar, Tomasz Demusiak, Patryk Dobromilski, Mateusz Szyper oraz trener Andrzej Orzeszek.
15 stycznia 2010 – Lesław Kapka deklaruje chęć pomocy i ratunku Klubu Sportowego HETMAN Zamość.
27 stycznia 2010 – Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej rozpoczyna procedurę mającą na celu uzyskanie odpowiedzi, kto odpowiada za obecną sytuację w zamojskim klubie.
30 stycznia 2010 – Prezesem Hetmana Zamość zostaje Tadeusz Pizoń. Wiceprezesami klubu natomiast Tomasz Rycaj oraz Zbigniew Pająk, członkiem zarządu Tadeusz Surmacz.
25 luty 2010 – Polski Związek Piłki Nożnej odwiesza licencję Klubowi Sportowemu HETMAN Zamość.
1 marca 2010 – Bohdan Bławacki trenerem Hetmana Zamość, do klubu z Zamościa dołączyć ma również dziesięciu piłkarzy Spartakusa Szarowola.
5 marca 2010 – Nie dochodzi do podpisania umowy pomiędzy GLKS Spartakus Szarowola, a KS Hetmanem Zamość. Pojawia się wątek przenosin drużyny z Szarowoli do Lublina [dzisiaj Motor Lublin działający na podwalinach Spartakusa Szarowola jest wiceliderem drugiej ligi grupy wschodniej].
11 marca 2010 – Wydział Dyscypliny PZPN zawiesza licencję na grę w drugiej lidze grupie wschodniej. Powód? Brak skompletowania kadry zawodniczej oraz tragiczna sytuacja finansowo-organizacyjna.
16 marca 2010 – Klub Sportowy HETMAN Zamość w związku z zawieszeniem licencji na grę w drugiej lidze grupie wschodniej zostaje wycofany z rozgrywek przez Wydział Dyscypliny PZPN i zdegradowany do trzeciej ligi.
24 marca 2010 – Apel ludzi sportu o ratunek dla Hetmana. Wówczas poparcie wyrazili: Czesław Palik, Andrzej Orzeszek, Przemysław Cecherz, Aleksander Papiewski, Włodzimierz Gąsior, Jan Tomaszewski, czy też Grzegorz Wesołowski.
7 kwietnia 2010 – Walne w Hetmanie, dług zamojskiego klubu oficjalnie wyniósł 1 370 000 złotych, z czego zaległości wobec ZUS oraz Urzędu Skarbowego wyniosły około 300 000 złotych.
15 kwietnia 2010 – Wydział Gier PZPN wycofuje oficjalnie Klub Sportowy HETMAN Zamość z rozgrywek drugiej ligi grupy wschodniej, jednocześnie informując, iż w sezonie 2010/2012 przysługiwać będzie zamojskiej drużynie prawo gry w trzeciej lidze grupie lubelsko-podkarpackiej.
20 maja 2010 – Zespół kobiecy Klubu Sportowego HETMAN Zamość zostaje wycofany z rozgrywek drugiej ligi, w związku z protestem zawodniczek, które sezon dokończyły pod szyldem Klubu Sportowego HETMANEK Zamość.
22 czerwca 2010 – Walne w Hetmanie, zarząd Klubu Sportowego HETMAN Zamość składa rezygnację z pełnionych funkcji, która przez walne zgromadzenie zostaje przyjęta.
18 sierpnia 2010 – Powstaje ZKP Hetman Zamość, który miał być tymczasową alternatywą dla będącego w stagnacji Klubu Sportowego HETMAN Zamość.
31 sierpnia 2010 – Miasto Zamość zakazuje ZKP Hetmanowi Zamość używania nazwy własnej „Zamość” (celowa gra słów), a także odmawia rejestracji klubu pod nazwą „Hetman” w związku z tym, iż klub KS Hetman Zamość nadal istnieje (dotychczas miastu AMSPN Hetman Zamość nie przeszkadzał).
28 sierpnia 2010 – 17 października 2010 – Protest w zamojskiej A klasie przeciwko grze AMSPN Hetman Zamość, który w obliczach skandalu zgłoszony został do rozgrywek.
14 kwietnia 2011 – Klub Sportowy HETMAN Zamość kończy siedemdziesiąt siedem lat.
14 lipca 2011 – Sędzia Sądu Rejonowego w Świdniku odrzuca wniosek Prezydenta Miasta Zamościa – Marcina Zamoyskiego o likwidację Klubu Sportowego HETMAN Zamość. Po zapoznaniu się z dokumentacją, Sąd orzekł, iż pieniądze, które Klub Sportowy HETMAN Zamość uzyskałby z tytułu rekompensaty poniesionej za budowę kompleksu treningowego, pozwoliłyby na powrót zespołu do gry, w związku z czym szkoda byłoby likwidować tak zasłużoną dla województwa lubelskiego markę.
….historia trwa dalej, czy Klub Sportowy HETMAN Zamość wróci do gry? Już wkrótce więcej informacji.
Miejmy nadzieję, że ktoś wreszcie w Zamościu zmądrzeje i KS Hetman nadal będzie istniał. Rodzi się jednak pytanie, czy dwa kluby, grające np. w klasie okręgowej i IV lidze (chodzi tutaj o AMSPN i ewentualnie o KS) miasto będzie stać, by dawać pieniądze.
a dlaczego zaraz wyrokowac czy miasto bedzie stac na na dwie druzyny czy nie , ja beda grac to sie okaze , jesli nie to ta najsilniejsza , ktora ma wiecj kibicow powinna dalej grac …
Heh. Przecież od dawna miasto Zamość nie dało dla Hetmana ani grosza. Hetman utrzymywał się z pieniędzy nie pochodzącymi od miasta.
Na utrzymaniu miasta to jest sztuczny twór AMSPN.
Można dodać jeszcze jedną ważną informacje w tym kalendarium. Luty 2011 – „Kibice” Hetmana odwracają się od starego klubu i znajdują sobie nowy.
chciales napisac chyba,, szalikowcy” odwrocili sie od starego klubu KS-u , prawdziwi kibice sa za KS-em zreszta widac to na frekfencji amspn-u…
Może jakaś mądra głowa wyjaśni mi, co to znaczy „sztuczny twór” w odniesieniu do AMSPN Hetman?
Poznajemy coraz więcej liderów strzelców rozgrywek lubelskich w poszczególnych grupach na wszystkich poziomach gry. Niedawno nasz kolega z lubartowskiej piłki – Mateusz Piesta poinformował nas o nowych ustaleniach. Postaramy się pogadać z napastnikiem…
Lider zaliczył 2 asysty, strzelił bramkę. Ma już 39 asyst.
Ze szkoły do reprezentacji? Nowy pomysł na poszukiwanie piłkarskich talentów
Sztuczna inteligencja zamiast sędziego, piłkarze zastąpieni przez cyborgi i algorytm ustalający wyjściowy skład. Jak będzie wyglądał futbol przyszłości?
5 powodów, dla których Polacy pokochali triathlon. Nie tylko dla ludzi z żelaza!
ZAPISY NA „BEACH SOCCER ŚWIDNIK CUP ‚2022” – CZAS START!!!
NAJ*lepszy piłkarz III Turnieju Papieskiego w Niedrzwicy – Maciej KLESZCZ
1962* Józef Maziarczyk w Stali Krasnik
ORION ludzie @ Czesław RAK – porozmawiajmy o klubie Orion i o pamięci…
= Na początku był Gryf Tomaszówka. Chłopaki z LZS często mijali mój dom w drodze na mecz i z powrotem. Często chodzili piechotą. = W młodzieczym wieku takiej radosci nie […]
3:3 / Andrzej DAWIDZIUK w sztabie trenerskim Czesława MICHNIEWICZA…
Przedstawiamy fragment lubelskiegochłopaka w sztabie trenerskim Czesława Michniewicza. Cała rozmowa ukazała sie na portalu www.rfbl.pl. My cytujemy trzy pytania i trzy odpowiedzi… +++ PK: Z czego wynikało niepowodzenie? Myślę, że przede wszystkim […]
Podopieczni Radosława Muszyńskiego zakończyli pierwszą część sezonu na piątym miejscu. 31-latek zmontował solidną ekipę i POWIŚLAK udowadnia, że jest groźny dla każdego.
ROZMOWA Z Radosławem Muszyńskim, trenerem Powiślaka Końskowola *** To idealne miejsce dla jeszcze młodego trenera *** Jaką ocenę w skali szkolnej wystawiłbyś swojemu zespołowi za pierwszą część sezonu? – Byłaby […]
Pilka Nożna (archiwa) @ 11 sierpnia 1992/90minut z …Kazimierzem WĘGRZYNEM * Osiem miliardów za dużo.
= Jak udał się urlop w tym roku? = Wakacje zrobiłem sobie dopiero po powrocie z reprezentacyjnego wojażu po Ameryce. = Jakie wrażenie pan stamtąd przywiózł? Wyjazd był bardzo ciekawy, […]
Piłka Nożna (archiwum) @ 1995/90minut z … Konradem PACIORKOWSKIM * LEGENDA o grzeszniku
= Czy prezes GKS Zdzisław Drobniewski jest samobójcą? = Nie rozumiem pytania. O prezesie Drobniewskim nikomu nic złego nie dam powiedzieć. Gdyby nie jego dobra wola, pewnie dzisiaj zapomniałbym już, […]
Piłka Nożna (archiwum) @ „90 minut z Pawłem HOLCEM” – Mężczyzna po przejściach
Wizyty we współczesnych archiwach są jak ponowne poznawanie ludzi piłki. *** = Skąd tak wysoka w ekstraklasie pozycja Stomilu, przed sezonem typowanego powszechnie do spadku? = Nikt się o nas […]
PIŁKA NOŻNA / 90minut z … Jarosławem GÓRĄ (I) * Spokój i realizm
= Był pan z kadrą na tournee w Ameryce i dzięki temu zadebiutował pan w reprezentacji Polski… = Istotnie, mecz z Gwatemalą został uznany za oficjalny, ale nie przeceniam tego […]
Wywiad z piłkarzem Ruchu Popkowice-Zadworze @ Kacper SURDAK: – Rozpoczynałem w 2017 roku
1) Od kiedy zacząłeś grać w piłke? = Kopałem od małego, w klubach zacząłem grać w 2017. 2) Jak radzisz sobie ze stresem przed meczami ? = Próbuje o tym […]
30 lipca 2002 r. @ 90 minut z Jackiem ZIARKOWSKIM / Ostatni dzwonek.
= Już od dawna zgłaszały się po pana kluby ligowe. Pan pozostał wierny Hetmanowi Zamość. Co stawało na przeszkodzie by zmienić klub? = Suma odstępnego i obowiązujący kontrakt. Wprawdzie dochodziło […]
Justyna UFNAL (wiceprezes Zarządu GKS Orion Niedrzwica Duża): – Początkowo, czułam się nieswojo. Jest mnóstwo papierologii.
W zarządach klubów sportowych – i tych zawodowych i na niższym szczeblu jest ich coraz więcej. Zadaliśmy kilka pytań pani wiceprezes GKS Orion Niedrzwica Duża – Justynie Ufnal. +++ * […]
Przedstawiamy listę lubelskich medalistów mistrzostw juniorów – od mistrzostw Polski do mistrzostw Europy. Systematycznie będziemy też dodawać do nazwisk linki, gdzie można będzie się zapoznać z biografiami i publikacjami o medalistach. Będziemy też przedstawiać pozyskiwane fotografie i wycinki o piłkarzach. Zarówno archiwalne jak i współczesne. Na zdjęciu powyżej Janusz Sokólski (Leopold, „Poldek”)- przed wojną junior Unii Lublin. W czasie wojny żołnierz AK.
Ryszard Brysiak trafił do reprezentacji Polski B. Są tacy, który mówią że ‚na SZLAKU po złoto’ lepszy był Andrzej Drabik
Jak patrzymy dzisiaj – medalista MP juniorów z 1969 Zbigniew Wideński, też kibicem Barcelony.
J-Jezierski Leszek/ Unia Lublin, ŁKS Łódź (1957)
Zanim ich sylwetki znajdą się w linkach, szukajcie w LEKSYKONIE lubelskiej piłki.
***
= J-Jezierski Leszek/wychowanek Unii Lublin, mistrz z ŁKS Łódź (1958)
= Krzysztof Rześny/Orleta Łuków, Stal Mielec (1974, 1976)
= Jacek Kurowski/Orlęta Łuków, Ruch Chorzów (1975)
= Jerzy Krawczyk/Motor Lublin, Stal Mielec (1976)
= Władysław Żmuda/Motor Lublin, Śląsk Wrocław (1977, 1981, 1982)
= Bogusław Oblewski/Stal Kraśnik, Lech Poznań (1983, 1984)
= Janusz Małek/Stal Krasnik, Lech Poznań (1983)
= Marek Kostrzewa/Budowlani Lublin, Górnik Zabrze (1985, 1986, 1987, 1988)
= Jarosław Góra/Budowlani Lublin, Zagłębie Lublin (1991)
= Jacek Bąk/Motor Lublin, Lech Poznań (1992)
= Zbigniew Grzesiak/Trawena Trawniki, Legia Warszawa (1994, 1995)
= Kazimierz Węgrzyn/Łada Biłgoraj, Wisła Kraków (1998)
= Jakub Wierzchowski/ Lublinianka, Wisła Kraków (1999)
= Tomasz Kiełbowicz/Unia Hrubieszów, Polonia Warszawa (2000), Legia Warszawa (2006, 2013)
= P-Piektowski Adam / Lublinianka Lublin, Wisła Kraków (2003)
= Cezary Kucharski/Orlęta Łuków, Legia Warszawa (2002, 2006, )
= Grzegorz Bronowicki/Górnik Łęczna, Legia Warszawa (2002)
= Sebastian Szałachowski/Motor Lublin, Legia Warszawa (2002)
= Adam Piekutowski/Lubliniank
= Mariusz Pawelec/Górnik Łęczna, Śląsk Wrocław (2012)
= Tomasz Brzyski/Lublinianka, Legia Warszawa (2013, 2014)
= Michał Efir/Wieniawa Lublin, Legia Warszawa 2014)
= Ariel Borysiuk/UKS TOP 54 Biała Podlaska, Legia Warszawa (2016)
= Sebastian Szymański/UKS TOP 54 Biała Podlaska, Legia Warszawa (2017, 2018)
= Jarosław Niezgoda/Opolanin Opole Lubelskie, Legia Warszawa (2017, 2018, 2020)
= Cezary Miszta/Orlęta Łuków, Legia Warszawa (2021)
M-e-D-i-A (kshetman.pl) @ Alfabet Hetmanowca * Michał LUTEREK (KS Hetman Zamość): – Aby osiągnąć sukces potrzeba czasu.
Sparing @ Motor Lublin 1-1 Polonia Warszawa
Carlos Daniel dołącza do Wisły Puławy
II liga / Trzy minuty Karola Kality! * Wisła Puławy wiceliderem