admin
sobota, 23 kwietnia 2011, 09:01

„P” – PRYCIUK Stanisław * PIĘĆ LAT PO SREBRZE (Kronika Tygodnia)

W 2006 roku juniorzy Tomasovii Tomaszów Lubelski osiągnęli największy sukces w historii piłki nożnej na Zamojszczyźnie. Wywalczyli wicemistrzostwo Polski. Jak potoczyły się losy „srebrnych” chłopców trenera Stanisława Pryciuka? Ilu spełniło pokładane w nich nadzieje?

Tomasovia jest jedynym klubem z Zamojszczyzny i jednym z sześciu z województwa lubelskiego, mającym w dorobku medal Mistrzostw Polski juniorów. Mistrzem Polski za rok 1938 została Unia Lublin, 33 lata później najlepszą juniorską drużyną w kraju okazał się Motor Lublin. Motor był jeszcze dwukrotnie trzecim zespołem, w 1970 i 1976 roku. Wicemistrzostwo zdobyła w 1969 roku Lublinianka, zaś trzy lata później Stal Kraśnik. Dwa brązowe medale wywalczył Górnik Łęczna, w 2004 i 2005 roku.
Po srebrny medal Tomasovia sięgnęła w imponującym stylu. W lidze wojewódzkiej nie przegrała ani jednego spotkania. Zanotowała 24 zwycięstwa i tylko 2 remisy, zdobyła 148 goli, straciła tylko 6 bramek. W 1/8 finału wyeliminowała OKS 1945 Olsztyn (7:0 w Tomaszowie i 2:1 w Olsztynie), a w 1/4 Stal Szczecin (6:0 u siebie i 0:1 na wyjeździe). Natomiast podczas turnieju finałowego w Ostrowcu Świętokrzyskim zremisowała 3:3 z Piastem Białystok, wygrała 2:0 ze Stalą Mielec i przegrała 0:2 z Gwarkiem Zabrze, który został mistrzem kraju.

***
– To nie był niezwykle utalentowany rocznik. W Tomaszowie trafiały się zdolniejsze pokolenia. Mój zespół ciężko pracował. Wszyscy piłkarze byli bardzo zaangażowani. Podobnie jak ich rodzice, dzięki którym niczego nam nie brakowało. To oni byli głównym sponsorem zespołu. Dzięki nim niczego nam nie brakowało. Mieliśmy solidny sprzęt, dobre odżywki, mogliśmy wyjeżdżać na obozy – wspomina trener Stanisław Pryciuk, dziś prezes Zamojskiego OZPN.
Szczytem możliwości zespołów z naszego okręgu jest dziś mistrzostwo województwa, dlatego po sukcesie Tomasovii w 2006 roku mówiono, że na kolejny medal przyjdzie nam czekać do następnego wieku. Co kluby mogą zrobić, żeby te prognozy się nie sprawdziły?
– Na Zamojszczyźnie pełno uzdolnionej piłkarsko młodzieży. Ale czy trenerzy chcą z nimi solidnie pracować? Czy młodzież ma ambicje? Szkolenie to proces długofalowy, trzeba cierpliwości, a tego w klubach brakuje. Kluby powinny zatrudniać najlepszych fachowców do pracy z najmłodszymi. Nie chodzi o trenerskie ”papiery”, tylko o posiadane umiejętności i chęć zaangażowania się w pracę. Tymczasem w wielu klubach szkoleniowcami młodych są piłkarze lub trenerzy początkujący, bez doświadczenia. Konieczny jest także system szkolenia, oparty na klasach sportowych w szkołach – uważa Pryciuk.

Co dziś robią ”srebrni” chłopcy trenera Pryciuka? Jak wykorzystali swój piłkarski potencjał?– Odczuwam niedosyt, bo moi podopieczni nie zaszli tam, gdzie byli w stanie – przyznaje trener Pryciuk.
Żaden z nich nie przebił się do ekstraklasy. Najbliżej był Norbert Raczkiewicz, który po zdobyciu wicemistrzostwa Polski odszedł do Górnika Łęczna i gra w nim do dziś. Raczkiewicz był w kadrze Górnika, gdy klub ten występował w ekstraklasie. Wychowanek Tomasovii zagrał jedynie w rozgrywkach Pucharu Ekstraklasy.
– Był liderem naszej ”srebrnej” drużyny. Grał na pozycji środkowego pomocnika. Jego karierę w Górniku zastopowała kontuzja – wyjaśnia Pryciuk.

***
Bliski gry w ekstraklasie był także najmłodszy w ”srebrnym” zespole Tomasovii, urodzony w 1991 roku (juniorami byli wówczas zawodnicy z rocznika 1987 i młodsi) Sebastian Głaz, który grał w Młodym Lechu Poznań. Występował też w zespole juniorów Amiki Wronki (przed fuzją tego klubu z Lechem) oraz w IV i III lidze, w Tomasovii. Sezon 2009/2010 spędził w II lidze, w Resovii Rzeszów, a od lipca 2010 roku reprezentuje Okocimskiego Brzesko (także II liga).
– Przyszedł do nas z Huczwy Tyszowce. Okazał się silnym piłkarzem o niezłej technice i przeglądzie pola. Uważam, że dziś stać go na więcej niż tylko II ligę – mówi Pryciuk.
Jedynym pierwszoligowcem jest dziś Tomasz Ciećko, od lata 2010 zawodnik Kolejarza Stróże.
– W naszym zespole wicemistrzów był napastnikiem lub lewym pomocnikiem. Jest piłkarzem wszechstronnym, inteligentnym, szybkim, wytrzymałym i obdarzonym dobrą techniką – chwali swego podopiecznego.

***
Swój potencjał na drobne całkowicie rozmienił napastnik Piotr Gozdek. Król Strzelców finałowego turnieju mistrzostw obecnie gra w klasie okręgowej, w Igrosie Krasnobród, choć nie narzekał na brak propozycji klubów z wyższych lig.
– Poszedł do Łęcznej razem z Raczkiewiczem. Świetnie spisywał się w Górniku II. Ale w prawidłowym rozwoju przeszkodziła mu kontuzja, a teraz wybór niskiej ligi, bo ma ”papiery” na coś więcej niż ”okręgówkę”. Nie chcę jednak oceniać jego decyzji. Mam nadzieję, że w piłce nożnej nie powiedział ostatniego słowa – mówi Pryciuk.
A co z resztą? Oto podstawowy skład zespołu juniorów Tomasovii z sezonu 2005/2006 i obecna przynależność klubowa poszczególnych zawodników: Łukasz Wawrzusiszyn (ur. w 1988 roku; Lewart Lubartów, IV liga) – Marcin Kordas (1987; przerwał karierę ze względów zdrowotnych), Piotr Joniec (1988; Huczwa Tyszowce, IV liga), Rafał Myszkowski (1988; Tomasovia, III liga) – Mateusz Bojarczuk (1987; Podlasie Biała Podlaska, III liga), Łukasz Chwała (1987; Tomasovia, III liga), Norbert Raczkiewicz (1987; Górnik II Łęczna, III liga), Tomasz Ciećko (1988; Kolejarz Stróże, I liga), Sebastian Głaz (1991; Okocimski Brzesko, II liga) – Przemysław Wawryca (1988; Tomasovia, III liga), Piotr Gozdek (1987; Igros Krasnobród, klasa okręgowa). I jeszcze rezerwa: bramkarze – Piotr Wójtowicz (1989) i Daniel Droździel (1990), pomocnicy – Michał Mazurek (1987), Marcin Suraj (1989) i Karol Wagner (1989), napastnicy – Damian Rój (1988) i Piotr Zajączkowski (1988). Zastanawiające jest to, że żaden z ówczesnych rezerwowych dziś już nie gra.

***
Marek Sztochel / Kronika Tygodnia

+++

P – PRYCIUK Stanisław (ur. 6.11.1956 r.). Obrońca, stoper. Kluby: Tomasovia Tomaszów Lubelski. AZS AWF Biała Podlaska (kapitan drużyny). Zawod: działacz, trener. SUKCESY jako zawodnik: gra w III lidze. SUKCESY jako trener: wicemistrzostwo Polski juniorów z Tomasovią Tomaszów Lubelski (2006). Od 2008 roku prezes ZOZPN, wiceprezes LZPN.

lubelskapilka.pl/hs/mm


Dodaj komentarz

Komentarze sa wyłączone.