admin
czwartek, 24 marca 2011, 08:46

Urodziny Jacka Bąka / ŻYCZYMY 100 LAT

Zapytany perzez dziennikarza The Times w czerwcu 2010 roku, dlaczego po zakończweniu kariery osiedla sie w Lublinie odpowiedział: - Bo tu jest spokójDzisiaj 38 urodziny obchodzi jeden z najlepszych polskich piłkarzy ostatnich lat Jacek Bąk. Wychowanek lubelskiego Motoru karierę rozpoczynał pod okiem Macieja Famulskiego. Niestety, w Lublinie w tym okresie futbol stał na niskim poziomie, toteż utalentowany defensor przyjął propozycje Lecha Poznań. Zresztą, starannie wybierał kluby do współpracy, także ludzi i kolegów. Osiągnął pułap ponad 90 spotkań w reprezentacji, świetnie inwestuje zarobione pieniądze. Oprócz historycznego osiągnięcia w postaci awansu do EURO 2008, grał w mistrzostwach świata, strzelał gole na największych stadionach, wygrywał pojedynki z najlepszymi napastnikami świata.

Oprócz awansu do EURO 2008 ma w kolekcji jeszcze jedno – wyjątkowo osobliwe osiągniecie. I ze świecą trzeba by było szukać w kronikach światowej piłki, wyczynu jaki w 2002 roku stał się udziałem Jacka Bąka. Oto sportowa przekora pozwoliła mu na zdobycie w jednym sezonie tytułu mistrza i wicemistrza Francji, a więc państwa będącego mistrzem świata i Europy. Sezon rozpoczynał w barwach Olimpique Lyon, dla którego strzelił nawet gola. Wraz z rozwojem walki o mistrzostwo Francji, trener odstawił go na ławkę rezerwowych. Piłkarz podjął kroki celem zmiany klubu i dopiął swego. Wypożyczono go do FC Lens, gdzie został podstawowym zawodnikiem. W ostatnim meczu sezonu wymienione drużyny stoczyły porywający pojedynek o tytuł mistrzowski. Bąk wystąpił przeciwko swoim byłym kolegom i wbił im nawet gola, jednak to oni wywalczyli na własnym stadionie mistrzostwo Francji, zwyciężając 3:1. Jacek Bąk został więc tym samym, mistrzem i wicemistrzem Francji, jako że figuruje na liście piłkarzy Olimpique Lyon i FC Lens. Więcej, dla obu zespołów strzelał gole.

Jest też mistrzem Poilski (w barwach Lecha Poznań), zdobył Puchar krajowey z Al-Rayyan i Austrią Wiedeń.
***
JACEK BĄK (ur. 24 marca 1973). Obrońca, stoper. Kluby: Motor Lublin. Lech Poznań, FC Lyon, FC Lens, Al – Rayyan, Austria Wiedeń. Jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki.

rd


Dodaj komentarz

Komentarze sa wyłączone.