admin
sobota, 8 maja 2010, 15:52

Motor Lublin / Historia spotkań z GKS-em Katowice

W ostatniej kolejce Motor podejmował zabrzański Górnik, w najbliższej serii gier natomiast jego przeciwnikiem będzie inny zespół z Górnego Śląska – GKS Katowice.

II liga

Po raz pierwszy obie drużyny spotkały się w drugoligowym sezonie 1971-1972. Na inaugurację lublinianie podejmowali śląskiego spadkowicza z ekstraklasy i ulegli 0:1. W rewanżu GKS wygrał 2:0. Później przez długi czas obie drużyny mijały się na rozgrywkowych szczeblach, awansując i spadając. Kolejne spotkanie miało miejsce dopiero ponad dekadę później.

I liga

W sezonie 1983-1984 Motor, po swoim drugim awansie do ekstraklasy, wybrał się w październiku do Katowic, skąd wrócił z cennymi punktami po dającym zwycięstwo golu Iwanickiego. GKS zrewanżował się w Lublinie, ogrywając nas 1:2 (gol Slipiki).

W następnym sezonie Motor podejmował katowiczan na koniec rundy jesiennej. Już po siedmiu minutach było 2:0, po golu samobójczym i strzale Popa. W drugiej połowie bramkę dołożył Kudyba, a goście odpowiedzieli tylko jednym trafieniem. Przed rozpoczęciem rundy rewanżowej obie drużyny spotkały się w Kokotku, gdzie Motor przebywał na obozie przygotowawczym. Gol Żuchnika w ostatniej minucie dał lublinianom remis. Sezon zakończył natomiast zremisowany 2:2 mecz w Katowicach (gole: Szczepański i Iwanicki, który z 14. trafieniami został królem strzelców ekstraklasy).

Identyczny wynik padł w kolejnym spotkaniu w Lublinie, już w następnym sezonie, a obie bramki dla Motoru były dziełem Kudyby. Na wyjeździe lublinianie odnotowali wynik rekordowy – w Katowicach padł najwyższy remis w historii pierwszoligowych występów Motoru: 4:4. Dwa gole strzelił Łatka, jednego Gładysiewicz, a punkt zapewnił w ostatniej minucie meczu Iwanicki (GKS swoją czwartą bramkę strzelił na 3 minuty przed końcem).

Sezon 1986-1987 również przyniósł rekord, niestety tym razem była to rekordowa porażka. Słabo spisujcy się Motor (spadł w tamtym sezonie z ekstraklasy) przegrał w Katowicach aż 0:6. Co ciekawe, wszystkie gole straciliśmy przed 55 minutą, kiedy na boisku przebywało jedenastu lubinian. Po drugiej żółtej kartce dla Boguszewskiego (otrzymał ją za… protesty po pierwszej kartce), osłabiony Motor nie stracił już gola. W niewielkim stopniu udał się Motorowi rewanż – w Lublinie było 0:0.
Po dwu sezonach przerwy obie drużyny spotkały się w rozgrywkach 1989-1990. W Katowicach przegraliśmy 0:2, na Zygmuntowskich padł remis 2:2 (trafili Omielusik i Brzeszczyński).
Następny sezon przyniósł dwa wyniki 0:1, a kolejny (ostatni pierwszoligowy) wyjadowy remis 2:2 (bramki L. Pisz i Topczewski) oraz domową porażkę 0:2

Kazimierz Gładysiewicz przyszedłdo Motoru z Unii Tarnów. (Foto: Jan Trembecki).

II liga, nowa I liga

Ponowne spotkanie obu drużyn nastąpiło piętnaście lat później, już na szczeblu drugoligowym. W sezonie 2007-2008 Motor poległ w Katowicach 0:4, a mecz w Lublinie w pierwszym terminie nie doszedł do skutku, gdyż… kolidował z Kozienaliami. Rozegrany tydzień później, zakończył się porażką 0:2.

W następnym sezonie w Katowicach Motor prowadził 1:0 po bramce Popławskiego, wyrównanie padło tuż przed przerwą. W drugiej połowie lublinianie nie dali sobie strzelić gola, choć przez pół godziny grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Bożyka. W rewanżu w Lublinie padł bezbramkowy remis.

W obecnych rozgrywkach nasi piłkarze ze śląska przywieźli, mimo dobrej postawy, bagaż dwu goli, sami nie strzelając żadnego.