admin
poniedziałek, 11 stycznia 2010, 05:28

Widziane z oddali / pisze Jamcito – Mechanizmy funkcjonowania klubu dla Barcelony, Hetmana i Korony Łaszczów są podobne.

Czytam, że zamojski Hetman dogorywa i zgon klubu jest tylko kwestią czasu. Ktoś może powiedzieć, że sympatyka Korony Łaszczów nie powinno to nic obchodzić. Nasza chata skraja. Nic bardziej mylnego. Od dziesięcioleci Hetman Zamość jest sportową wizytówką południowo-wschodniej Lubelszczyzny. To klub o 75-letniej tradycji, zasłużony dla rozwoju sportu w tej części regionu. Teraz okazuje się, że klub jest na skraju przepaści i zrobić musi krok naprzód, czyli spaść w przepaść. Chodzi o niebagatelną kwotę 1,5 mln złotych zadłużenia. Miasto ma podobno jakieś pieniądze na ratowanie klubu, ale nie ma z kim gadać, bo nie ma tam zarządu.

Prezydent Miasta Marcin Zamoyski, wzorem dostojnych przodków, jest człowiekiem nad wyraz odpowiedzialnym i nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto. Słusznie. Upadek zamojskiego Hetmana byłby kompromitacją całego regionu. I nie chodzi tutaj o to, czy miasto stać na sfinansowanie 1,5 miliona długu. Pewnie stać, ale nie można upewniać ludzi w przekonaniu, że skutki nieodpowiedzialności, niefrasobliwości będą opłacane ze środków budżetowych. Ktoś przecież doprowadził do powstania sporego długu klubu, ktoś też wykazał się brakiem umiejętności zarządzania. Części działaczy wydaje się, że prezesura w sportowym klubie to po prostu praca jak każda inna. Jest się prezesem, coś tam się robi, można zatrudnić znajomych i wszystko jest w najlepszym porządku. Tymczasem sytuacja jest diametralnie inna. Kierujący klubem powinien orientować się w mechanizmach sportu, wiedzieć na czym polega działalność klubu, jakie są zadania klubowych władz.

A w dzisiejszych czasach nie jest to trudne do sformułowania. Celem władz klubu jest przede wszystkim zapewnienie materialnych podstaw jego funkcjonowania. To dotyczy zarówno władz królewskiego Realu Madryt, Wisły Kraków, Hetmana Zamość i Grafa Chodywańce. Bez pieniędzy można sobie pośpiewać przy goleniu.

Z daleka patrzę na kuriozalne postępowanie byłych władz Hetmana. Były prezes wygrał proces sądowy o wynagrodzenie przysługujące mu od kierowanego przez siebie samego klubu i proces ten wygrał. Dura lex sed lex. Tyle tylko, że ten ktoś dał dowód, iż swoją prezesurę traktował wyłącznie jako źródło dochodów. Dzisiaj klub, jutro zakład, pojutrze spółdzielnia. Facet do wszystkiego. Taki ktoś zapomniał jednak, że prezes powinien być jak kapitan statku, który z pokładu schodzi ostatni: brać pobory po opłaceniu wszystkich zobowiązań klubu.

Jaki to ma związek z moja ulubioną Koroną Łaszczów? Bezpośredni. Sukcesy klubu są wprost proporcjonalne do starań władz. Jeśli jego zarząd sprowadzi swoją rolę wyłącznie do dystrybucji pieniędzy otrzymywanych z budżetu miasta to popełni ciężki grzech zaniechania. Należy bowiem stawać na głowie, by zapewnić klubowi dodatkowe źródła dochodów, zapewnić zawodnikom bazę treningową, sprzęt i odpowiednie do uzyskiwanych wyników apanaże. Mechanizmy funkcjonowania klubu są dla Barcelony i Korony podobne. Inne są jedynie możliwości działania. Boli mnie, że na piłkarskiej mapie Polski Lubelszczyzna jest teraz zaznaczona białym kolorem oznaczającym „Terra incognita”. Miejmy jednak nadzieję, że będzie lepiej.

Źrólo: lkskorona.futbolowo.pl / Jamcito

PS. Niby widzane z oddali i nieco szokujące, no bo jak to – Bercelona, Hetman, Korona.  Mamy w redakcji pracę magisterską Pawła Szponara (zawodnik Tatrana Kraśniczyn)  pisaną kilka lat temu na Politechnice Lubelskiej,  w której pisze o marketingu w takich klubach jak Manchester United, Lech Poznań i Start Krasnystaw.  Zaskakująco podbne wnioski.


Komentarze do 'Widziane z oddali / pisze Jamcito – Mechanizmy funkcjonowania klubu dla Barcelony, Hetmana i Korony Łaszczów są podobne.' (2)
  • Stary Kibic12 lat temu Bezpośredni link

    Dz.D. UWAGA !!! Czytajcie Gazete Zamojska. Ponoc działacze GLKS Spartakus deklaruja pomoc w ratowaniu KS HETMAN. Oby to była prawda

  • kibol do Starego Kibica12 lat temu Bezpośredni link

    Uwaga! Wiocha ma zrobić łachę Zamościowi 🙂

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.