Jest wychowankiem Orionu Niedrzwica. Jego pierwszym trenerem był Krzysztof Boguta. Widząc talent chłopaka poradził mu przeniesienie się do lepszego klubu. Pojechał na zwiad do Górnika Łęczna, wówczas dopiero raczkującego w regionalnej piłce i do Wisły Puławy. Tutaj trenerem był Jerzy Krawczyk, jeden z najlepszych piłkarzy w historii lubelskiej piłki. Lepiej spodobało mu się w Puławach, toteż przeniósł się do Wisły.
– Wówczas jeszcze nie wierzyłem, że zrobię drugoligową karierę. Wcześniej, kilku chłopaków z Niedrzwicy próbowało swoich sił w zespołach lepszych niż Orion, między innymi w Stali Poniatowa, Lubliniance, Avii a nawet Motorze. Niestety, nie były to próby udane – wspomina Andrzej Pidek. – Obawiałem się gry w III lidze, ale szybko zaaklimatyzowałem się w nowym otoczeniu. Świetnie grało mi się z Józefem Zolechem. Strzelałem sporo goli, zdarzało się że kilka w jednym meczu. Między innymi dwie w meczu z Hetmanem Zamość. Po kilku latach, kiedy znalazłem się w Hetmanie sytuacja się odwróciła i to bramkarz Wisły musiał po moich uderzeniach dwa razy wyjmować piłkę z siatki. Ciekawostką jest fakt, że oba mecze zakończyły się sukcesem drużyn w których grałem wynikiem 8:1.
Do Hetmana Pidek trafił jesienią 1991 roku, w chwili kiedy zespół przejął Kadex z mocnym postanowieniem awansu do II ligi. Razem z nim przyszli:
Tomasz Jurkowski, były obrońca Górnika Zabrze i Larissy (Grecja)
Józef Dankowski i Marek Motyka. Po wodzą Stanisława Gielarka Hetman ruszył do walki o historyczny awans. Andrzej Pidek już w jednym z pierwszych meczy pokazał kunszt rasowego łowcy bramek – w Skarżysku przeciwko Granatowi wbił cztery z pięciu bramek. Ostatecznie Hetman wygrał III ligę i zdobył awans, Andrzej Pidek strzelił 12 goli i w klubowej tabeli strzelców zajął drugie miejsce (Kobzew strzelił 14 goli).
Przez 10 lat gry w Hetmanie, z krótkimi przerwami na wypożyczenie do Górnika Łęczna, Okocimskiego i Victorii Łukowa Chmielek, Andrzej Pidek strzelił dla zamojskiej drużyny ponad 100 goli, w tym ponad 50 w II lidze. Zwykle był najlepszym snajperem w klubowej kadrze, a zdarzyło się, że rozgrywając zaledwie kilka gier zdobywał tyle bramek, że żaden z kolegów nie potrafił przeskoczyć go choć grał cały sezon.
– To fenomen pola karnego, posiada niebywałą intuicję do ustawiania się tam, gdzie może trafić piłka – mówił mi Jan Podgórny, dziennikarz Kroniki Tygodnia. – Jest mistrzem małych bramek, a więc takich które strzela się z pola karnego – dobitką, strąceniem, przecięciem centry, piętą, kolanem itepe.
Zdaniem wielu kibiców w Zamościu Andrzej Pidek bez problemów mógłby grać w I lidze i być równie skutecznym niż najwięksi gwiazdorzy ligi. Niestety na przeszkodzie stanął dość toporny charakterek. Kiedy trener Wiesław Wieczerzak rozkazał na treningu czołgać się w wiosennym błotku, odmówił. – Byłem po chorobie – tłumaczył się później. Działacze i trenerzy odesłali go z pierwszej drużyny. Nie miał gdzie grać, bo nie otrzymał zwolnienia. Dopiero po kilku miesiącach mógł ponownie założyć koszulkę i zagrać w barwach IV-ligowej Victorii Łukowa Chmielek. On, który powinien strzelać gole dla Widzewa (podobno była taka oferta) lub Legii.
Po kilku miesiącach Hetman znalazł się w olbrzymich tarapatach i groził mu spadek z II ligi. Działacze „przeprosili” się z Andrzejem Pidkiem… Szybko wrócił do drugoligowej formy strzelając gola za golem. Koledzy wybrali go szefem Rady Drużyny, tworu tyleż potrzebnego co będącego solą w oku władz klubu. Były kłopoty z płatnościami a wiec szedł do prezesa i pytał, co się dzieje? W pewnych okolicznościach taki „gość” w biurze prezesa jest źle widziany, choć przychodzi z problemem wszystkich. Podobnie było w jego przypadku. W rewelacyjnie grającym Hetmanie strzelał gole na zmianę z Jackiem Ziarkowskim. Byli w czołówce snajperów II ligi z wielkimi szansami na wygranie rywalizacji. Strzelił bramkę sezonu w spotkaniu z Górnikiem Łęczna, która to bramka – być może – pozbawiła Łęcznian szansy nawiązania walki o awans do ekstraklasy w 2000 roku (2:1). Z Pliżgą i Ziarkowkim mieli wyuczone zagrania i niekiedy rozgrywali akcję na pamięć.

Andrzej Pidek w Krzczonovii Krzczonów.
Jednak „coś się stało!”. Razem z kolegą „podpadli” i działacze ich zawiesili, z tym że koledze winy darowano i był czołowym strzelcem I ligi. Pidka tradycyjnie już zawieszono. Więcej, kiedy pojawili się chętni na wypróbowanie go nawet w I lidze, do akcji ruszyli pseudoprzyjaciele… Tułał się po więc boiskach V ligi rozgrywając kilka spotkań w Granicy Dorohusk. Zespół przegrał walkę o awans do IV ligi, a Pidek znalazł się w trzecioligowym Lewarcie. I znów pokozał pazur snajpera. To dzięki jego dwóm golom Lewart wywalczył Puchar Polski na szczeblu województwa. Później była Łada i walka w trzeciej lidze.
Wreszcie kolega z boiska
Grzegorz Płoszaj namówił go do próby zdobycia awansu do IV dla Hetmana Żółkiewka. I tutaj Pidek okazał się „łowcą goli” nie gorszym niż w II, III i IV lidze. Tylko w meczu z Unią Rejowiec zaaplikował bramkarzowi 5 goli (8:2).
Ale Andrzej to rogata dusza. Wpadł w wir życiowych zakrętów. Wręcz labirynt, z którego jak wiadomo łatwo się nie wydostaje. Próbował wrócić do Orionu… Ale trener Waldemar Wiater mógł powiedzieć, że „przewiało” go przez Orion. Po roku znów wrócił i w kontekście kontuzji Tomasza Kury, zdolnego dziewiętnastolatka, a więc dwukrotnie młodszego od niego adepta, wznowił treningi. Strzelał gole w sparingach, wreszcie w drugiej połowie meczu ze Startem Krasnystaw, wszedł na boisko. Na krótko. Po kilku meczach go nie było.
Czy 40-latek z Niedrzwicy, który wrócił do Hetmana Żółkiewka pokaże jeszcze pazur? – Podobnie jak w Orionie – zawitał tutaj po raz drugi. I ponownie powrót przypadł na mecz ze Startem Krasnystaw…
Ciekawe, czy zdąży się spotkać na boisku z Jackiem Ziarkowskim.
********************************PIDEK ANDRZEJ. Ur w 1968 roku. Napastnik.
Piłkarz klubów: Orion Niedrzwica Duża (kilka odejść i powrotów), Wisła Puławy, Hetman Zamość (kilka odejść i powrotów), Górnik Łęczna, Okocimski Brzesko, Victoria Łukowa Chmielek, Granica Dorohusk, Lewart Lubartów, Łada Biłgoraj, LKS Tarnawatka, Hetman Żółkiewka. Jeden z najbardziej utalentowanych napastników zespołów lubelskich w latach 90-tych. Mistrz małych bramek, których nie liczył. W barwach Hetmana strzelił ich ponad 100, w tym ponad 50 w II lidze. Piłkarski życiorys tego zawodnika to gotowa fabuła literacka, a może nawet scenariusz na ciekawy film.
Źródło: LEKSYKON lubelskiej piłki / hs
eeech Jędrek, gdyby… byłbyś pierwszoligowym bombardierem. Z twoim instynktem do ustawiania i strzelania goli. Jak szkoda – zamosciak
victoria lukowa pamieta o tobie dobry jestes
w Hetmanie nr 3 Ziarkowski nr 2 Kobzew nr Pidek niema niebylo i chyba niebedzie lepszego
Dla Hetmana w II lidze Pidek strzelił dokładnie 49 bramek. A w wykazie klubów, w których występował, brakuje Oriona Jacnia.
Przesadą jest również, że w barwach Hetmana strzelił ponad 100 bramek. Dokładnie 61 w meczach ligowych…
jędrek grał jeszcze w Orionie Jacnia
To był niezły piłkarz, z szansami na grę w I lidze tylko zgubiły go problemy. Smutne, ale prawdziwe. Ilu to piłkarzy przez problemy zawaliło swoje kariery?!
Dla Hetmana Andrzej Pidek strzelił równo 50 bramek w II lidze.
A w III lidze strzelił 12 bramek w sumie 62 bramki ligowe
Poznajemy coraz więcej liderów strzelców rozgrywek lubelskich w poszczególnych grupach na wszystkich poziomach gry. Niedawno nasz kolega z lubartowskiej piłki – Mateusz Piesta poinformował nas o nowych ustaleniach. Postaramy się pogadać z napastnikiem…
Lider zaliczył 2 asysty, strzelił 4 bramki. Ma już 34 asyst i 27 bramek
ORION ludzie @ Czesław RAK – porozmawiajmy o klubie Orion i o pamięci…
Książka / „ZAGRAĆ w barwach Barcelony” – fragment
III Turniej Papieski w Niedrzwicy Dużej
3:3 / Nikodem DZIERBA (Ogniwo Wietrzbica): – Na boisku szczęście też trzeba mieć
Puchar 1000 goli @ Przedstawiciele Igloopolu Dębica, MKS Polonii Warszawa, MKS Myszków, Gromu Różaniec oraz Pogoni Miechów
1962* Józef Maziarczyk w Stali Krasnik
ORION ludzie @ Czesław RAK – porozmawiajmy o klubie Orion i o pamięci…
= Na początku był Gryf Tomaszówka. Chłopaki z LZS często mijali mój dom w drodze na mecz i z powrotem. Często chodzili piechotą. = W młodzieczym wieku takiej radosci nie […]
3:3 / Andrzej DAWIDZIUK w sztabie trenerskim Czesława MICHNIEWICZA…
Przedstawiamy fragment lubelskiegochłopaka w sztabie trenerskim Czesława Michniewicza. Cała rozmowa ukazała sie na portalu www.rfbl.pl. My cytujemy trzy pytania i trzy odpowiedzi… +++ PK: Z czego wynikało niepowodzenie? Myślę, że przede wszystkim […]
Podopieczni Radosława Muszyńskiego zakończyli pierwszą część sezonu na piątym miejscu. 31-latek zmontował solidną ekipę i POWIŚLAK udowadnia, że jest groźny dla każdego.
ROZMOWA Z Radosławem Muszyńskim, trenerem Powiślaka Końskowola *** To idealne miejsce dla jeszcze młodego trenera *** Jaką ocenę w skali szkolnej wystawiłbyś swojemu zespołowi za pierwszą część sezonu? – Byłaby […]
Pilka Nożna (archiwa) @ 11 sierpnia 1992/90minut z …Kazimierzem WĘGRZYNEM * Osiem miliardów za dużo.
= Jak udał się urlop w tym roku? = Wakacje zrobiłem sobie dopiero po powrocie z reprezentacyjnego wojażu po Ameryce. = Jakie wrażenie pan stamtąd przywiózł? Wyjazd był bardzo ciekawy, […]
Piłka Nożna (archiwum) @ 1995/90minut z … Konradem PACIORKOWSKIM * LEGENDA o grzeszniku
= Czy prezes GKS Zdzisław Drobniewski jest samobójcą? = Nie rozumiem pytania. O prezesie Drobniewskim nikomu nic złego nie dam powiedzieć. Gdyby nie jego dobra wola, pewnie dzisiaj zapomniałbym już, […]
Piłka Nożna (archiwum) @ „90 minut z Pawłem HOLCEM” – Mężczyzna po przejściach
Wizyty we współczesnych archiwach są jak ponowne poznawanie ludzi piłki. *** = Skąd tak wysoka w ekstraklasie pozycja Stomilu, przed sezonem typowanego powszechnie do spadku? = Nikt się o nas […]
PIŁKA NOŻNA / 90minut z … Jarosławem GÓRĄ (I) * Spokój i realizm
= Był pan z kadrą na tournee w Ameryce i dzięki temu zadebiutował pan w reprezentacji Polski… = Istotnie, mecz z Gwatemalą został uznany za oficjalny, ale nie przeceniam tego […]
Wywiad z piłkarzem Ruchu Popkowice-Zadworze @ Kacper SURDAK: – Rozpoczynałem w 2017 roku
1) Od kiedy zacząłeś grać w piłke? = Kopałem od małego, w klubach zacząłem grać w 2017. 2) Jak radzisz sobie ze stresem przed meczami ? = Próbuje o tym […]
30 lipca 2002 r. @ 90 minut z Jackiem ZIARKOWSKIM / Ostatni dzwonek.
= Już od dawna zgłaszały się po pana kluby ligowe. Pan pozostał wierny Hetmanowi Zamość. Co stawało na przeszkodzie by zmienić klub? = Suma odstępnego i obowiązujący kontrakt. Wprawdzie dochodziło […]
Justyna UFNAL (wiceprezes Zarządu GKS Orion Niedrzwica Duża): – Początkowo, czułam się nieswojo. Jest mnóstwo papierologii.
W zarządach klubów sportowych – i tych zawodowych i na niższym szczeblu jest ich coraz więcej. Zadaliśmy kilka pytań pani wiceprezes GKS Orion Niedrzwica Duża – Justynie Ufnal. +++ * […]
Przedstawiamy listę lubelskich medalistów mistrzostw juniorów – od mistrzostw Polski do mistrzostw Europy. Systematycznie będziemy też dodawać do nazwisk linki, gdzie można będzie się zapoznać z biografiami i publikacjami o medalistach. Będziemy też przedstawiać pozyskiwane fotografie i wycinki o piłkarzach. Zarówno archiwalne jak i współczesne. Na zdjęciu powyżej Janusz Sokólski (Leopold, „Poldek”)- przed wojną junior Unii Lublin. W czasie wojny żołnierz AK.
Ryszard Brysiak trafił do reprezentacji Polski B. Są tacy, który mówią że ‚na SZLAKU po złoto’ lepszy był Andrzej Drabik
Jak patrzymy dzisiaj – medalista MP juniorów z 1969 Zbigniew Wideński, też kibicem Barcelony.
J-Jezierski Leszek/ Unia Lublin, ŁKS Łódź (1957)
Zanim ich sylwetki znajdą się w linkach, szukajcie w LEKSYKONIE lubelskiej piłki.
***
= J-Jezierski Leszek/wychowanek Unii Lublin, mistrz z ŁKS Łódź (1958)
= Krzysztof Rześny/Orleta Łuków, Stal Mielec (1974, 1976)
= Jacek Kurowski/Orlęta Łuków, Ruch Chorzów (1975)
= Jerzy Krawczyk/Motor Lublin, Stal Mielec (1976)
= Władysław Żmuda/Motor Lublin, Śląsk Wrocław (1977, 1981, 1982)
= Bogusław Oblewski/Stal Kraśnik, Lech Poznań (1983, 1984)
= Janusz Małek/Stal Krasnik, Lech Poznań (1983)
= Marek Kostrzewa/Budowlani Lublin, Górnik Zabrze (1985, 1986, 1987, 1988)
= Jarosław Góra/Budowlani Lublin, Zagłębie Lublin (1991)
= Jacek Bąk/Motor Lublin, Lech Poznań (1992)
= Zbigniew Grzesiak/Trawena Trawniki, Legia Warszawa (1994, 1995)
= Kazimierz Węgrzyn/Łada Biłgoraj, Wisła Kraków (1998)
= Jakub Wierzchowski/ Lublinianka, Wisła Kraków (1999)
= Tomasz Kiełbowicz/Unia Hrubieszów, Polonia Warszawa (2000), Legia Warszawa (2006, 2013)
= P-Piektowski Adam / Lublinianka Lublin, Wisła Kraków (2003)
= Cezary Kucharski/Orlęta Łuków, Legia Warszawa (2002, 2006, )
= Grzegorz Bronowicki/Górnik Łęczna, Legia Warszawa (2002)
= Sebastian Szałachowski/Motor Lublin, Legia Warszawa (2002)
= Adam Piekutowski/Lubliniank
= Mariusz Pawelec/Górnik Łęczna, Śląsk Wrocław (2012)
= Tomasz Brzyski/Lublinianka, Legia Warszawa (2013, 2014)
= Michał Efir/Wieniawa Lublin, Legia Warszawa 2014)
= Ariel Borysiuk/UKS TOP 54 Biała Podlaska, Legia Warszawa (2016)
= Sebastian Szymański/UKS TOP 54 Biała Podlaska, Legia Warszawa (2017, 2018)
= Jarosław Niezgoda/Opolanin Opole Lubelskie, Legia Warszawa (2017, 2018, 2020)
= Cezary Miszta/Orlęta Łuków, Legia Warszawa (2021)
M-e-D-i-A (kshetman.pl) @ Alfabet Hetmanowca * Michał LUTEREK (KS Hetman Zamość): – Aby osiągnąć sukces potrzeba czasu.
Sparing @ Motor Lublin 1-1 Polonia Warszawa
Carlos Daniel dołącza do Wisły Puławy
II liga / Trzy minuty Karola Kality! * Wisła Puławy wiceliderem